Uvozom mleka na može se rešiti problem snabdevanja tržišta u Srbiji, jer slobodnog sirovog mleka u regionu nema, a kad bi se uvozilo kao gotov proizvod ono bi na našem tržištu bilo od 20 do 30 odsto skuplje od domaćeg, saglasili su se danas članovi Upravnog odbora Udruženja proizvođača mleka. Potrebno je da hitnom intervencijom iz rebalansa budžeta bude isplaćena premija za mleko minimum pet dinara po litru, koju bi ostvarili svi proizvođači, pa i oni veliki koji u protekle dve godine ne dobijaju subvencije. Neophodno je obezbediti bar dva i po puta veći agrarni budžet za narednu godinu, a postoje samo dugoročna rešenja. Subvencije su alat državne kontrole za uvođenje proizvedenog mleka u regularne tokove. Minimum 40 odsto proizvodnje mleka odlazi u "sivu zonu".
Uvozom mleka na može se rešiti problem snabdevanja tržišta u Srbiji, jer slobodnog sirovog mleka u regionu nema, a kad bi se uvozilo kao gotov proizvod ono bi na našem tržištu bilo od 20 do 30 odsto skuplje od domaćeg, saglasili su se danas članovi Upravnog odbora Udruženja proizvođača mleka.
Predsednik UO Udruženja Ljubiša Jovanović rekao je na konferenciji za novinare da je potrebno da hitnom intervencijom iz rebalansa budžeta bude isplaćena premija za mleko minimum pet dinara po litru, koju bi ostvarili svi proizvođači, pa i oni veliki koji u protekle dve godine ne dobijaju subvencije.
On je ocenio da je neophodno obezbediti bar dva i po puta veći agrarni budžet za narednu godinu i dodao da postoje samo dugoročna rešenja.
"Tražimo i da se rasni sastav prebira i da se indirektno ili direktno premere hektari obradive površine, bez te tri mere mi nemamo rešenje", naglasio je Jovanović.
Ističući da su subvencije alat državne kontrole za uvođenje proizvedenog mleka u regularne tokove, on je upozorio da minimum 40 odsto proizvodnje mleka odlazi u "sivu zonu".
"Predlogom Uredbe kojom bi se dozvolio uvoz mleka, šalje se poruka proizvođačima da državi domaće mleko ne treba, mlekarama da će za njih uvek pokušati da se nađe neko u opciji, a potrošačima da moraju da plaćaju skupo mleko i kravama da potraže neku drugu državu gde ćemo proizvoditi mleko ili da idemo u klanicu", zaključio je Jovanović.
On je istakao da je potrebno strukturno, sistemsko ulaganje u poljoprivredu, mlečno govedarstvo i da tu rešenja na kratak rok nema, a čak i da se država sutra okrene proizvodnji mleka kako treba rezultati bi bili vidljivi tek za dve godine.
Jovanović je ukazao da je proizvodnja mleka u Srbiji preskupa, kao i da su veliki problemi nepostojanje tzv. "zelene nafte" koja postoji svuda u svetu, previsoke cene đubriva, agrohemije i napomenuo da se početak sunovrata vezuje za 2009. godinu, kada su ukinute subvencije.
On je kao primer za smanjenje broja mlečnih krava u Srbiji naveo da ih je 1989. bilo 938.000, a danas upola manje - oko 456.000 i dodao da se sa tom količinom grla ne može proizvoditi mleko.
Član UO Udruženja i rukovodilac dve farme "Delta agrara" Luka Jelić istakao je da Srbiji svaki dan nedostaje oko 200.000 litara mleka dnevno, koje na tržištu vrede oko šest miliona dinara.
Procena govori da država svaki dan gubi u budžetu bar milion dinara dnevno, ocenio je on i dodao da je to na godinu dana gubitak od 350 - 360 miliona dinara.
Iz Udruženja navode da je potrebno u agrarnom budžetu za 2011. godinu obezbediti potrebna sredstva za podršku mlekarskom sektoru i to po modelu koje je to Udruženje predložilo Vladi Srbije u dokumentu "Bela inicijativa".